Vstopna stran
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Predstavitev publikacije Vojaškega muzeja Slovenske vojske
Petek, 22. Marec 2024

V četrtek, 21. marca 2024, sta v Kobariškem muzeju potekala predavanje in predstavitev publikacije Vojaškega muzeja Slovenske vojske z naslovom Letalo Spitfire Slovenec, ki je delo Aleša Bediča. Poleg avtorja je publikacijo predstavljal tudi mag. Matjaž Ravbar, v. d. direktorja Uprave Republike Slovenije za vojaško dediščino. Supermarine Spitfire je eno najslavnejših letal druge svetovne vojne, katerega prototip je prvič poletel 5. marca 1936. Za kako uspešno letalo gre, priča podatek, da so izdelali več kot 22.000 primerkov letala v različnih izvedenkah. To Spitfire uvršča na drugo mesto po številu izdelanih letal v vsej letalski zgodovini. Svojo slavo si je prislužil že med vojno, po njej pa je Spitfire postal pravzaprav ikonično letalo, okrog katerega so se spletli različni miti in legende. Predavanje je podalo nastanek in razvoj Spitfira, posebej pa je bilo izpostavljeno letalo, poimenovano Slovenec in predstavlja malo poznano poglavje v razgibani zgodovini slovenskih letalcev. Letalo Spitfire Mk Vc z registrsko številko ES 257 s kodno oznako X Slovenec tako predstavlja enkratno in neponovljivo poglavje v bogati zgodovini slovenskih letalcev.

 
20 predmetov za 20 let Vojaškega muzeja SV: Uniforma pripadnika španske nacionalistične vojske
Četrtek, 21. Marec 2024
Fotografija: Aleš Gulič
Fotografija: Aleš Gulič

V našem prazničnem letu z vami delimo zanimive predmete iz naših zbirk. V mesecu marcu vam predstavljamo uniformo pripadnika španske nacionalistične vojske iz časa državljanske vojne (1936-1939). Olivno zelen suknjič z vezenimi oznakami polkovniškega čina na rokavih je pripadal udeležencu špansko-maroških vojn, pripadniku nacionalistične vojske v španski državljanski vojni in španskemu prostovoljcu na nemški strani na vzhodni fronti v drugi svetovni vojni (Modra divizija). Njegovo bojno pot orisujejo tudi odlikovanja – od leve proti desni: medalja za invalide, medalja za ranjene v boju v času španske državljanske vojne, medalja za mir v Maroku 1909–1927, medalja vojne v Maroku 1916, spominska medalja za sodelovanje v bojih 1936–1939, spominska medalja španskih prostovoljcev v nemški vojski, medalja za zimsko bojevanje na vzhodni fronti 1941–1942 in spominski križ za vojne zasluge.

 
Vojaški muzej Slovenske vojske obogatil svoj ogledni depo z novim muzejskim predmetom
Ponedeljek, 18. Marec 2024
Fotografija: Matija Vrbnjak
Fotografija: Matija Vrbnjak

Vojaški muzej Slovenske vojske je za svoj ogledni depo na prostem, ki se nahaja v vojašnici Generala Maistra v Mariboru, pridobil pomemben muzejski predmet, legendarni sovjetski tank T-34. Ti tanki so ikone bojev druge svetovne vojne, ki so jih ob koncu vojne uporabili tudi na našem ozemlju. Posebno vrednost muzejski prezentaciji v oglednem depoju na prostem pa daje kombinacija dveh zgodovinsko pomembnih tankov, ki sta sedaj razstavljena skupaj, sovjetski T-34 in ameriški Sherman, oba zmagovalca druge svetovne vojne. Postavitev omenjenega tanka je plod dogovora Vojaškega muzeja Slovenske vojske z vojašnico Franca Uršiča v Novem mestu, in sicer so T-34 pripeljali od tam, v zameno pa je muzej za nastajajoči ogledni depo na prostem, ki nastaja v novomeški vojašnici, prispeval tank T-55, najbolj proizvajan tank vseh časov in ikono hladne vojne. Njihov ogledni depo bo namreč bolj tematsko naravnan, na ogled bodo predvsem predmeti, značilni za obdobje slovenskega osamosvajanja 1991.

 
Slovesnost ob prevzemu restavrirane lahke havbice 105 mm 18/40
Ponedeljek, 18. Marec 2024
Fotografija: Matija Vrbnjak
Fotografija: Matija Vrbnjak

V petek, 15. marca, je v vojašnici generala Maistra v Mariboru potekala krajša slovesnost ob prevzemu obnovljenega muzejskega eksponata, nemške poljske havbice 105 mm 18/40, ki jo je organiziral Vojaški muzej Slovenske vojske. Ob tej priložnosti je načelnik muzeja, podpolkovnik Marko Hlastec, v svojem nagovoru spomnil na iniciativo za obnovo ter na kratko predstavil potek restavratorskega dela, ki je rezultat truda in zagnanosti kustosa Vojaškega muzeja Slovenske vojske Lenarta Pupaherja in drugih posameznikov:

Preberi več...
 

Zadnji vnos v zbirko

Protitankovski top 47 mm Schneider M1937

V obdobju med 1918 in 1938 letom je Francoska vojska kot glavno protitankovsko orožje uporabljala poljski top 75mm Mle 1897.

VOJAŠKI MUZEJ SV

Vstopna stran
Muzej
Zbirke
Razstave
Publikacije
Novice in dogodki
Pedagoška dejavnost
Kontakti


Vojaški muzej
Kadetnica
Engelsova ulica 15
2111 Maribor
Tel.: +386 2 449 5006
Fax: +386 2 449 5377
E-mail: vojaski.muzej@gmail.com