Vstopna stran
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Vojaški muzej Slovenske vojske vabi na otvoritev razstave Živela svoboda!
Petek, 9. Maj 2025

Vojaški muzej Slovenske vojske vabi na otvoritev razstave z naslovom Živela svoboda!, ki bo v ponedeljek, 19.maja 2025 ob 10. uri v avli Ministrstva za obrambo, Vojkova cesta 55, Ljubljana. Več v priloženem vabilu.

 
Odprtje razstave Živela svoboda!
Četrtek, 8. Maj 2025
Fotografija: švod. Damjan Škafar
Fotografija: švod. Damjan Škafar

V Vojaškem muzeju Slovenske vojske v Kadetnici v Mariboru je bila danes odprta priložnostna razstava z naslovom Živela svoboda! Razstavo, ki predstavlja sklepne operacije za osvoboditev Slovenije, je slovesno odprl državni sekretar na Ministrstvu za obrambo mag. Marko Lovše. Poudaril je, da je 80. obletnica konca druge svetovne vojne priložnost, da iz naše težke, a zmagovite, preteklosti črpamo pogum za soočanje z današnjimi izzivi, da se trdno zavemo, kako težke in dolgotrajne posledice imajo vojne ter da sami in skupaj z zavezniki naredimo vse, da jih preprečujemo. Izpostavil je tudi delo Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino na Ministrstvu za obrambo ter v njegovem okviru Vojaški muzej Slovenske vojske, ki ima pri ozaveščanju o pomenu našega obrambnega delovanja skozi zgodovino veliko vlogo, saj mejnike iz naše vojaške in državotvorne zgodovine širši javnosti predstavlja na zanimiv in sodoben način. Na slovesnosti sta zbrane nagovorila tudi generalni direktor Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino mag. Matjaž Ravbar in avtor razstave mag. Gregor Kastelic. Ob tej priložnosti je predstavljena tudi zbirka risb oklepnih vozil 2. svetovne vojne avtorja Matjaža Vrenčurja, dijaka Srednje prometne šole Maribor. Sklepne operacije za osvoboditev Slovenije so se začele v drugi polovici marca 1945. Nemški vrhovni poveljnik za jugovzhodno Evropo general Alexander Löhr je 9. maja 1945 v Topolšici podpisal kapitulacijo nemške vojske, nato pa je nekaterim nemškim in ustaškim skupinam uspelo pobegniti na Koroško, kjer so se spopadi s partizansko vojsko nadaljevali pri Dravogradu, Pliberku in na Poljani. Na tem območju so se 14. maja 1945 partizanske enote spopadle z nemškimi enotami ter ustaši in domobranci, ki se jim je uspelo prebiti do Pliberka, da bi se predali zaveznikom. Ker pa ti niso smeli sprejeti vdaje enot iz Jugoslavije, so se 15. maja 1945 Nemci, ustaši in domobranci na zahtevo britanskih častnikov vdali predstavnikom partizanskih enot. S spopadom pri Poljani se je tako končalo 1500 dni vojne na Slovenskem. V kulturnem programu je nastopila zasedba Policijskega orkestra, sloves

 
Vojaški muzej odprl razstavo o vrhunskem športu v Slovenski vojski
Petek, 25. April 2025

Vojaški muzej Slovenske vojske je v vojašnici Edvarda Peperka v Ljubljani na ogled postavil razstavo z naslovom Hitreje, višje, močneje Vrhunski šport v Slovenski vojski. V okviru razstave se je mogoče seznaniti z zgodovino Športne enote Slovenske vojske, njenim sodelovanjem v Mednarodnem svetu za vojaški šport, sodelovanjem slovenskih športnikov na svetovnih vojaških igrah, posebej pa so predstavljeni športniki, ki so osvojili olimpijske kolajne.

 

Zadnji vnos v zbirko

Protitankovski top 47 mm Schneider M1937

V obdobju med 1918 in 1938 letom je Francoska vojska kot glavno protitankovsko orožje uporabljala poljski top 75mm Mle 1897.

VOJAŠKI MUZEJ SV

Vstopna stran
Muzej
Zbirke
Razstave
Publikacije
Novice in dogodki
Pedagoška dejavnost
Kontakti


Vojaški muzej
Kadetnica
Engelsova ulica 15
2111 Maribor
Tel.: +386 2 449 5006
Fax: +386 2 449 5377
E-mail: vojaski.muzej@gmail.com